آزمایشگاه آموزشی مکانیک سیالات

آزمایشگاه آموزشی مکانیک سیالات

آزمایشگاه آموزشی مکانیک سیالات با کاربرد اصول نظری مکانیک سیالات آشنا و با انجام آزمایش درستی آن ها را مورد بررسی می گیرند و دانشجویان با انجام آزمایشهای موجود در این آزمایشگاه شناخت مناسبی در مورد جریان و ساختار سیالات در محیط های مختلف حاصل می نمایند.مشاهده بیشتر

معرفی آزمایشگاه تحقیقاتی

در این آزمایشگاه دانشجویان با کاربرد اصول نظری مکانیک سیالات آشنا و با انجام آزمایش درستی آن ها را مورد بررسی می گیرند و دانشجویان با انجام آزمایشهای موجود در این آزمایشگاه شناخت مناسبی در مورد جریان و ساختار سیالات در محیط های مختلف حاصل می نمایند.

دکتر وحید گرشاسبی، سرپرست آزمایشگاه
دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، دانشگاه علم و صنعت ایران

اعضای آزمایشگاه

دکتر وحید گرشاسبی

سرپرست آزمایشگاه

امکانات و تجهیزات آزمایشگاه

پمپ سانتریفیوژ

در يك پمپ سانتريفیوژ، سيال با فشار هواي آزاد يا هر فشار ديگري وارد تعدادي پره در حال چرخش كه پروانه را تشكيل مي دهند مي شود. پروانه در اثر نيروي گريز از مركز، سيال را در فشار و سرعت بالاتري به محيط خود و به داخل پوسته تخليه مي نمايد. هدف از این آزمایش شناسایی سانتريفیوژ ، اندازه گیری هد مانومتری، راندمان و سرعت مخصوص پمپ در دورهای مختلف و رسم منحنیهای مشخصه آن میباشد.

دستگاه اندازه گیری جریان

دستگاه اندازه گیری جریان

در دستگاه ها و سیستم های مختلف اعم از باز و بسته که به نوعی با جریان سیال در ارتباط هستند، عموما الزامیست که میزان سیال عبوری از یک محل اندازه گیری شود اندازه گیری میزان جریان آب، نف و گاز در لوله ها یا کانال ها را میتوان به عنوان نمونه های بارز برشمرد.

دستگاه سر ریز

دستگاه سر ریز

آزمایش سریز از آزمایش های هیدرولیک میباشد. هدف از این آزمایش بررسی دبی از سرریزهایی با طرحهای هندسی متفاوت و محاسبه رابطه ای تجربی بین دبی و ارتفاع آب از لبه سرریز میباشد. همچنین با کالیبره نمودن سرریز میتوان ضریب تخلیه چند نوع سرریز را تعیین نموده و تغییرات آن را با نوع سرریز، دبی و ارتفاع آب بررسی نمود.

دستگاه ورتکس

دستگاه ورتکس

بررسی تغییرات هد کلی در میان خطوط جریان برای جریان‌های چرخشی و مشاهده ثابت بودن هد کلی برای جریان‌های غیر چرخشی، تعیین پروفیل سطح آب ورتکس‌های آزاد و اجباری، تعیین سرعت ورتکس، بررسی ورتکس(جریان گردابی) اجباری و آزاد سیالات، مشاهده ورتکس به طور واضح از زوایای مختلف.

ضریب درگ و آزمایش رینولدز

ضریب درگ و آزمایش رینولدز

دستگاه مورد استفاده در این آزمایش یک تونل باد مادون صوت است. مکش فن در انتهاي تونل باعث به جریان در آمدن هوا در طول تونل میشود. هدف از این آزمایش آشنایی با تونل باد و عملکرد آن و اندازه گیري و محاسبه ضریب درگ براي مدلهاي مختلف، مقایسه آنها و رسم منحنی تغییرات برحسب عدد رینولدز می باشد.
آزمایش رینولدز یکی از آزمایش های هیدرولیک می باشد. هدف از انجام این آزمایش بررسی نوع حرکت سیال و تعیین نواحی آرام، گذرا وآشفته برای جریان داخل لوله است.

اصطکاک لوله ها

اصطکاک لوله ها

آزمایش افت فشار از آزمایش های هیدرولیک محسوب می شود. هدف از این آزمایش بررسی قوانین افت اصطکاکی بر حسب نوع جریان درون لوله (آرام و آَشفته)، همچنین تعیین ضریب ویسکوزیته ی جریان آرام توسط معادله پوازی و ضریب اصطکاک جریان آشفته توسط معادله دارسی ویسباخ میباشد.

فشار سنج گیج

فشار سنج گیج

یک دستگاه خاص برای اندازه‌گیری فشار است که امکان استفاده از آن در سیستم‌های لوله‌کشی یا در یک مخزن وجود دارد و تغییرات فشار در شرایط مختلف را دنبال می‌کند. در حقیقت این ابزار به‌مانند یک فشارسنج عمل می‌کند که تغییرات فشار در محیط را به‌صورت حرکت عقربه در صفحه‌ نمایش یا داده‌های دیجیتال در یک نمایشگر به اپراتور نشان می‌دهد.

مرکز فشار

آزمایش مرکز فشار از آزمایش های هیدرولیک می باشد. هدف از این آزمایش تعیین مرکز فشار سطح در حالت مستغرق و نیمه مستغرق در سیال تراکم ناپذیر ساکن و مقایسه نیروی هیدرواستاتیک تئوری و تجربی میباشد.

ارتباط با آزمایشگاه پژوهشی

 تلفن: ۷۷۴۵۹۱۵۱ (۹۸۲۱+)، داخلی:
ایمیل:  A [AT] iust.ac.ir
نشانی: تهران، نارمک، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، آزمایشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هجده − 6 =

keyboard_arrow_up